Etapy zakładania działalności

Potocznie mówi się o tym, że założenie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Często słyszy się, że można to załatwić odwiedzając niemalże jedno okienko. Jednak dopiero w momencie, kiedy chce się rzeczywiście to załatwić, okazuje się, że nie jest to takie proste. Pierwszym krokiem jest udanie się do Urzędu Miasta wraz z informacją, że chce się dokonać założenia właśnie działalności gospodarczej.

 

Oczywiście przy okazji chęci podjęcia takiego działania pojawia się konieczność sprecyzowania tego, czym właściwie ta działalność ma się zajmować. Dlatego też osoba udająca się do urzędu musi posiadać gotowy pomysł na prowadzenie swojej działalności. Jeżeli ktoś tworzy biznesplan i okazuje się on być zachęcającym, można ubiegać się dodatkowo o środki dofinansowujące. Taki zastrzyk gotówki okazuje się być bardzo przydatny, ponieważ wiele branży wiąże się chociażby z zakupem potrzebnego sprzętu, wynajmem lokalu czy też opłacenie składek. Dodatkowo trzeba oczywiście odwiedzić Urząd Skarbowy. Każda działalność gospodarcza powinna także posiadać swój numer REGON, którego nadanie także jest nieodłączną częścią procedury.

 

Każda osoba zakładająca swoją działalność musi mieć świadomość odpowiedzialności karnej chociażby w przypadku nieprowadzenia właściwie swojej księgowości. Dlatego już na samym początku warto podjąć decyzję, na jakiej zasadzie będzie prowadzona w danej firmie księgowość. Najczęściej mówi się dzisiaj o rozwiązaniu internetowej księgowości, jednak pozostaje pytanie czy będzie się tym zajmował księgowy, biuro rachunkowe czy może też sam właściciel. Warto to wiedzieć od samego początku, aby w żadnym przypadku nie zaniedbywać obowiązków, ponieważ księgowość bez wątpienia takim obowiązkiem jest i nie warto go lekceważyć.