Badanie. Jak wykonuje się histeroskopię?

Badanie to pozwala lekarzowi na obejrzenie wnętrza macicy, wykrycie polipów, włókniaków oraz zdiagnozowanie ewentualnego raka endometrium.

Jak przebiega histeroskopia?

Ginekolog przyjmuje pacjentki w swoim gabinecie lub w szpitalu. Za pomocą histeroskopu, długiej giętkiej lub sztywnej rurki wyposażonej w małą kamerę, wprowadzonej do pochwy, szyjki macicy, a następnie do jamy macicy, lekarz bada ściany i dno macicy, aż do ujść przewodów. Trwa to zazwyczaj około dziesięciu minut. Może to potrwać dłużej, jeśli lekarz znajdzie podejrzane zmiany (polip, włókniak, itp.) i zdecyduje się pobrać próbki tkanki do biopsji.

Jakie jest cel tego badania?

Badanie to, zalecane w przypadku krwawienia po menopauzie, uzupełnia badanie ultrasonograficzne. Ma to na celu znalezienie przyczyny krwawienia i wykrycie ewentualnego raka endometrium. Dzięki temu choroba może być leczona tak szybko, jak to możliwe. Jest on również systematycznie zalecany jako środek zapobiegawczy w przypadku wykrycia polipa lub włókniaka po 50 roku życia.

Nie ma strachu, nie ma bólu.

Nie ma potrzeby znieczulenia, z reguły nie boli. Jednak w niektórych przypadkach (szczególna anatomia utrudniająca dostęp), lekarz musi użyć małych narzędzi, aby rozchylić szyjkę macicy i ułatwić przejście histeroskopu: wtedy staje się to bardziej nieprzyjemne. Jeśli obawiasz się bólu, możesz np. zażyć 1g paracetamolu na pół godziny przed badaniem.

Jak się przygotować?

Przed i w trakcie badania wstrzykiwany jest płyn fizjologiczny w celu rozciągnięcia i przepłukania ścian szyjki macicy. Po menopauzie, jeżeli wiadomo, że błona śluzowa pochwy i macicy jest bardzo zanikowa, lekarz może przepisać miejscowe estrogeny (do stosowania przez siedem do dziesięciu dni wcześniej), aby przygotować podłoże i ułatwić badanie.

Co potem?

Niezwłocznie otrzymasz raport z obserwacji, w szczególności na temat obecności zmian przedrakowych. Jeśli została wykonana biopsja, konieczna jest ponowna wizyta po dwóch do trzech tygodni, aby poznać jej wyniki. W przypadku stwierdzenia polipa lub włókniaka, zwykle planuje się jego usunięcie za pomocą histeroskopii – tym razem chirurgicznej i w znieczuleniu. Należy natychmiast zgłosić się do gabinetu lub szpitala, jeśli po badaniu wystąpi obfite krwawienie lub silny ból brzucha, ponieważ może to być oznaką perforacji macicy, choć zdarza się to bardzo rzadko.

Mała porada.

Weź ze sobą wkładkę do majtek lub podpaskę, ponieważ w ciągu kilku godzin po badaniu może wystąpić niewielkie krwawienie lub wydzielanie różowawego płynu. Jest to spowodowane ocieraniem się o błonę śluzową i wstrzykiwanym roztworem soli fizjologicznej.