Dieta może zmienić życie

W niewielu kulturach na świecie gruby brzuch uznawany jest za atrybut bogactwa i atrakcyjną część ciała. W XXI wieku panuje raczej moda na wyjątkowo szczupłe sylwetki, dla których wzorem są modele i modelki na światowych wybiegach, oraz atletycznie zbudowane kobiety i mężczyzn, dla których wzorem są sportowcy w różnych kategoriach. Osoby puszyste i te z chorobliwą nadwagą raczej nie wpisują się w kanon współczesnego piękna, ale byłoby spłycaniem tematu, gdybyśmy traktowali nadwagę jedynie w kategoriach estetycznych. Otyłość to choroba, która dotyka ponad miliard osób na całym świecie, a oznacza to, że są one narażone na poważne choroby serca, cukrzycę, choroby układu krążenia, problemy ze stawami i kośćmi, a także na depresje i myśli samobójcze. Nadwaga to poważny problem, który może przybrać różne oblicza, jednak zazwyczaj bardzo negatywnie wpływa ona na jakość życia.

Szczupłym żyje się lepiej – zdrowie i dieta

O otyłości mówimy wtedy, kiedy tkanka tłuszczowa stanowi u człowieka około 25-30 procent całej masy. Osoby takie zazwyczaj spożywają parokrotnie więcej kalorii w ciągu dnia niż powinny, a ich organizm jest uzależniony od wielkich porcji, cukru, tłuszczu i wszystkiego tego, czego dla własnego dobra powinni unikać. Brak umiaru w jedzeniu i brak ruchu doprowadzają do tego, że człowiek tyje w dużym tempie. Dodatkowo niska samoocena i nieprzyjemne komentarze ludzi, a także rosnący wstyd za swój wygląd, doprowadzają do izolacji, a często również do depresji. Osobom, które są grube o wiele trudniej jest znaleźć wymarzoną pracę i stworzyć dobrą relację. Szczupli uważani są za bardziej pracowitych, zdyscyplinowanych i energicznych, a tacy potrzebni są w pracy i w z takimi lepiej się żyje na co dzień. W rezultacie na poprawę humoru jedzą jeszcze więcej i koło się zamyka, doprowadzając do coraz większej nadwagi i coraz większych problemów zdrowotnych z niej wynikających.

Odchudzam się… od dzisiaj!

Najtrudniejszą decyzją w życiu człowieka z nadwagą lub otyłością, jest decyzja o rozpoczęciu diety. Odchudzanie nie jest łatwe, kiedy przed nami stoi wyzwanie tego kalibru. Co innego, kiedy chcemy zrzucić parę kilogramów przed wakacjami w ciepłych krajach, a co innego, kiedy stoimy przed radykalnymi zmianami w naszym życiu. Dieta w takim przypadku musi być dostosowana do indywidualnego przypadku przez specjalistów, należy zrezygnować z niezdrowych przekąsek i stopniowo wprowadzać do życia aktywność fizyczną. Dzięki kompleksowemu wzięciu się za problem, człowiek ma szansę zmienić w swoim życiu wszystko. Najczęstszym problemem i mechanizmem obronnym w tym wypadku, jest przekładania dnia rozpoczęcia diety na “wieczne jutro”. Warto jednak pamiętać, że nagrodą za wysiłek, determinację i dyscyplinę będzie nowe życie, w którym żadne czynności nie sprawiają nam kłopotu, w którym możemy cieszyć się zdrowym trybem życia i nie martwić się o powikłania otyłości, a także poczuć się atrakcyjni i rozpocząć nowe życie w lepszej pracy czy wspaniałym związku.