Domowe i inne sposoby jak pozbyć się kaca, oraz nie dopuścić do jego powstania.

Złe samopoczucie, ból głowy, nudności i osłabienie to objawy zatrucia alkoholowego zwanego potocznie kacem. Najczęściej pojawiają się, w kilka godzi po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu
Im więcej w spożytym alkoholu substancji chemicznych, tym silniejsze będą odczuwalne skutki kaca i trudniej będzie się go pozbyć.
Podstawową przyczyną kaca, spowodowaną spożywaniem w nadmiernej ilości alkoholu etylowego, jest: odwodnienie, hipoglikemia, zatrucie aldehydem octowym, a także niedobór witaminy B12 i glutaminy.

Jak pozbyć się kaca

 1. Nawadniaj organizm.
  Pij dużo sok z pomidorów, sok z kiszonej kapusty, sok z kiszonych buraków, wodę z cytryną, herbaty ziołowe, soki warzywne.
 2. Zjedz śniadanie.
  Pomimo braku apetytu postaraj się zjeść np. jajecznicę z pomidorami.
 3. Jedz szparagi.
  Jeżeli masz domu zielone szparagi, to zjedz je, albowiem posiadają one w swoim składzie substancje, które pozwolą Ci szybciej pozbyć się kaca.
 4. Idź do sauny lub zrób sobie saunę w domu.
  Razem z potem nasz organizm oczyszcza się z toksyn, które powodują m.in. bóle głowy wywołane zatruciem alkoholowym. Razem z potem nasz organizm może oczyszczać się z tych szkodliwych substancji.
 5. Idź na spacer.
  Dotleń się i wyjdź na spacer, dotleniony organizm lepiej radzi sobie z bólem głowy i złym samopoczuciem.
 6. Zimny kompres na głowę.
  Do przygotowania zimnego okładu można wykorzystać ręcznik zmoczony w zimnej wodzie, mrożonkę zawiniętą w ściereczkę lub gotowy kompres cold/hot.
 7. Uzupełnij niedobory mikroelementów.
  Do uzupełnienia wypłukanych z organizmu witamin i mikroelementów najlepszy jest płyn wieloelektrolitowy dostępny w aptece. Jeżeli nie masz takiego, sprawdź, które z witamin masz w domu oraz wypij sok z kiszonych warzyw.

Jak nie dopuścić do powstawania kaca – zdrowie na drugi dzień

 1. Nie pij na pusty żołądek.
  Przede wszystkim pamiętaj, aby przed imprezą zjeść porządny posiłek. Coś tłustego i zawierającego kiszone warzywa. Jeżeli nie zdążysz zjeść przed wyjściem, zadbaj o to na imprezie, aby przed rozpoczęciem picia najpierw zjeść cos konkretnego, np. pieczone mięso z warzywami.
 2. Nie mieszaj alkoholi.
  Jeżeli to możliwe zdecyduj się na jeden rodzaj alkoholu i nie mieszaj.
 3. Wybierz alkohol z jak najmniejszą zawartością substancji chemicznych i cukru.
  Im więcej w alkoholu chemii tym kac będzie cięższy, a jego skutki bardziej długotrwałe. Najbezpieczniejsza w tej kwestii jest czysta wódka.
 4. Pij dużo wody.
  Jeżeli podczas imprezy wystarczająco nawodnisz swój organizm, są duże szanse, że skutki kaca okażą się dużo łagodniejsze.