Niepłodność męska – odkrycie XXI wieku.
Niepłodność to choroba XXI wieku, która dotyka co raz więcej par. Problem dotyczy par, chociaż przez długie lata sądzono, że niemożność posiadania potomstwa to problem po stronie kobiet. Dziś wraz z rozwojem medycyny wiadomo, że przyczyny należy szukać zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. I chociaż panom o wiele trudniej przychodzi rozmawianie na temat wstydliwych dolegliwości urologicznych i seksualnych, to mit został odczarowany i coraz częściej pojawiają się próby wyjaśniania co to jest niepłodność męska i jakie są jej przyczyny.
Niepłodność męska
Jest to schorzenie dotykające panów, chcących zostać ojcami. To choroba głównie krajów wysoko rozwiniętych i rozwijających. Jej przyczyn doszukujemy się przede wszystkim w trybie życia oraz czynnikach, które wpływają na pogorszenie jakości nasienia.
O niepłodności mówi się, kiedy para pomimo regularnego współżycia i braku zabezpieczenia nie może zajść w ciążę.
Pierwszym badaniem służącym do ewentualnej diagnozy niepłodności u mężczyzny, jest badanie nasienia. Na odstawie jego obserwacji lekarz określa szanse na ciążę oraz zleca kolejne badania w celu dalszej diagnostyki.
Przyczyny niepłodności mężczyzn – zdrowie mężczyzny
Przyczyny niepłodności u mężczyzn są rozległe, dlatego diagnostyka problemu jest obszerna i wymaga holistycznego podejścia ze strony specjalistycznej.
Do najczęstszych przyczyn należą:
– Używki (Głównie palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, narkotyki, nadmiar kofeiny)
– Otyłość nadwaga.
– Niedostateczna ilość aktywności fizycznej i siedzący tryb życia.
– Leki.
– Niektóre pestycydy obecne w żywności.
– Substancje szkodliwe takiej jak: rtęć, ołów, benzen, węglowodory obecne w farbach i lakierach.
– Przyjmowanie nadmiernej dawki promieniowania.
– Schorzenia urologiczne: przerost prostaty, infekcje układu rozrodczego, zakażenia Chlamydiami, żylaki powrózka nasiennego, wytrysk wsteczny, niezstąpienie jader, urazy jader,
– Wazektomia.
– Choroby przebiegające z gorączką.
– Nadciśnienie.
– Choroby tarczycy (nadczynność lub niedoczynność)
– Cukrzyca.
– Świnka.
– Podwyższony poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia)
– Niedoczynność przysadki mózgowej/podwzgórza.
– Choroby genetyczne: geny wpływają na cechy wszystkich ludzi, również na zdolność produkcji plemników oraz jej wrażliwość na negatywne czynniki i choroby. Choroby determinujące zdolności prokreacji to: mukowiscydoza, zespół Kallmanna, translokacja, zespół Klinefeltera.
Nowotwory.
– Usunięcie jednego jądra.
– Uszkodzenie rdzenia kręgowego u mężczyzn poruszających się na wózkach inwalidzkich.