A może handel przestrzeniami?

Mówi się, że w roku 2019 nastąpiła dominacja rynku inwestycyjnego przez sektor biurowy. Kalkulacje wykazują, iż dokonywane na polskim rynku nieruchomości transakcje inwestycyjne, swą wartością przekroczyły pułap 7,4 miliarda euro. Jest to wynik lepszy niż rok wcześniej, stanowiący rekord dla naszego kraju.
Duża część z tych transakcji została dokonana przez sektor biurowy, który – można powiedzieć – przeżył swego rodzaju rozkwit. Niektóre z większych transakcji biurowych, to sprzedaż Warsaw Financial Center przez konsorcjum Allianz / Tristan Capital partners, czy choćby zakup Warsaw Spire Tower przez Immofinanz.
Można śmiało założyć, że gra toczyła się o wysokie sumy, a negocjowane stawki z pewnością mogły by pozwolić na prowadzenie dostatniego życia w Polsce przez co najmniej kilka lat.

Nie musisz handlować wieżowcami, by zarabiać

Dokładnie tak. O ile sprzedaż drapacza chmur stanowczo może przynieść solidną ilość pieniędzy, tak realizacja takiej transakcji zazwyczaj wykracza poza realne możliwości szarego człowieka. Jednakże, nie zniechęcaj się tym. Dobrym początkiem będzie Twój pierwszy zakup nieruchomości. Jeśli posiadasz oszczędności, których nie planujesz przeznaczyć na nic konkretnego, możesz rozważyć kupno swojego pierwszego mieszkania, czy domu. Niekiedy banki są w stanie zaoferować kredyt na naprawdę korzystnych warunkach, zwłaszcza przy posiadaniu pokaźnego wkładu własnego.

Nie przejmuj się, nie traktuj tego kategoriami wydatków, pomyśl o tym, jak o inwestycji.

Inwestuj mądrze

Pamiętaj, nie musisz zamieszkiwać nieruchomości, którą kupisz, zwłaszcza jeśli planujesz przeznaczyć ją pod inwestycję. Kieruj się tym również w trakcie kupna, nie musi być ona w idealnym stanie. Czasem dużo lepszym krokiem może być kupno mieszkania czy domu wymagającego remontu, niż porywanie się na piękny i oszlifowany produkt wypuszczony wprost spod rąk developera.

Po pierwsze, stwarza Ci to możliwość dostosowania mieszkania pod gust swój lub potencjalnego lokatora i oszczędzić trochę pieniędzy. Po drugie, każda praca włożona w nieruchomość, automatycznie podnosi jej wartość. Jeśli w to wątpisz, możesz obejrzeć dowolny program telewizyjny dostępny w Twojej sieci kablowej, traktujący o tematyce zarabiania na remontach. Ludzie kupują domy w opłakanym stanie po to, by dzięki remontom zyskać na nich krocie.

Zasiej i zbierz

Wydatek dużej sumy pieniędzy może z początku wydawać Ci się przytłaczający. Może się zdarzyć, że zwątpisz w sens tego pomysłu. Spokojnie, wszystko minie, gdy inwestycja zacznie się zwracać. Pierwsze lata poświęcisz najprawdopodobniej na spłatę kredytu, jednakże każdy grosz, który spłynie na Twój rachunek bankowy, gdy już uporasz się z ratami, będzie czystym zyskiem. Zarobione pieniądze możesz przeznaczyć na bieżące wydatki, albo… znów je zainwestować.

Możesz rozważyć sprzedaż domu lub mieszkania, możesz zachować je dla siebie, swojego potomstwa. Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj, że każda inwestycja wymaga głębokiego namysłu. Nigdy nie poddawaj się impulsom, poświęć na to trochę czasu. Porozmawiaj z rodziną, bliskimi – będą oni stanowić duże wsparcie podczas całej tej przygody.

 

Teneryfa.