Jak wybrać najbardziej trwałą walizkę?

Wybór odpowiedniej walizki może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeżeli mamy zamiar często ją wykorzystywać lub ma spełniać wymagania wielu domowników. To logiczne, że chcemy, aby służyła nam jak najdłużej i żeby nie zawiodła nas w trakcie samej podróży. Warto więc jeszcze przed zakupem dowiedzieć się od czego zależy jej trwałość, aby być w stanie wybrać taki model, który najlepiej spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Rodzaje walizek

Istnieją trzy podstawowe typy walizek, z których właściwościami należy się zapoznać przed wyborem konkretnego modelu. Istnieją ich 3 podstawowe rodzaje, które zależne są przede wszystkim od wykorzystanych w nich materiałów.

– Walizki twarde

Najczęściej wykonane są z prolipropylenu, policarbonu lub ABS. Dzięki temu najlepiej zabezpieczają one rzeczy znajdujące się w jej środku. Taka walizka jest bardzo wytrzymała na wszelkie uszkodzenia. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli już dojdzie do naruszenia jej powierzchni to nie będzie możliwości jej naprawy. Taka walizka trwale się odkształci uniemożliwiając jej powrót do normalnego kształtu lub pęknie. Przy jej wyborze warto więc zadbać o to, aby była ona jak najlepszej jakości. Warto również pamiętać, że przez jej sztywną konstrukcję nie będziemy mieli możliwości zapakowania do jej wnętrza większej ilości przedmiotów i zamykania jej na siłę. Z tego względu przy jej wyborze powinniśmy zastanowić się jaka jej wielkość będzie dla nas odpowiednia. Jeżeli często podróżujemy na dłuższy czas lub chcemy pakować rzeczy dwóch osób w jeden bagaż to powinniśmy rozważyć zakup walizki XXL. Tylko taka zagwarantuje nam, że bez problemu zmieścimy wszystkie rzeczy. Poza tym, walizka duża będzie odpowiednia bez względu na to ile rzeczy będziemy potrzebowali ze sobą zabrać.

– Walizki półtwarde

Najczęściej wykonywane są z tworzywa EVA. Te walizki wystarczająco zabezpieczają znajdujący się w środku bagaż. Ich cechą jest jednak większa elastyczność, dzięki czemu można bardziej dopasować ją do przestrzeni na przykład bagażnika. Jest to doskonały kompromis jeśli nie jesteśmy pewni jaki typ walizki będzie nam bardziej odpowiadał – twardy czy miękki. Może się okazać doskonałym wyborem szczególnie dla rodzin, które mają zamiar ją współdzielić między różnymi osobami. W takim wypadku warto zadbać o to, aby zaopatrzyć się zarówno w walizki duże jak i o mniejszej objętości tak, aby każdy mógł dobrać odpowiednią w zależności od potrzeb.

– Walizki miękkie

Materiałem, z których najczęściej się je tworzy to nylon lub włókna poliestrowe. Dzięki temu są one znacząco tańsze, ale bardzo słabo chronią przedmioty w jej środku. Nie warto więc pakować w nie przedmiotów, które mogą ulec łatwemu uszkodzeniu. Ich elastyczność sprawia jednak, że są one dosyć wytrzymałe na uderzenia. Mogą jednak powstawać na nich trwałe ślady w postaci przetarć czy rozdarć. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że bez problemu możemy dopasować je do niemal każdej przestrzeni.