Czym na wakacyjny wyjazd?

Sezon urlopowy dopiero za kilka miesięcy, ale dzisiaj już wielu z nas planuje swój urlop . Jednym z najważniejszych pytań jakie sobie zadajmy to czy na wymarzone wakacje udać się swoim autem czy samolotem? Spróbujmy porównać oba rozwiązania i sprawdzić które jest korzystniejsze.

Podróżowanie samochodem

Podróż swoim autem posiada kilka bardzo ważnych atutów. Przede wszystkim podczas całego wypoczynku jesteśmy mobilni. Nie musimy na miejscu martwić się wynajmem auta oraz ponosić dodatkowych kosztów z tego powodu. Naszą podróż dodatkowo możemy zacząć w dowolnym dla nas czasie i zrobić sobie przystanki nie tylko w ramach odpoczynku ale też w przypadku, gdy po drodze znajdziemy jakieś ciekawe miejsce. W porównaniu z samolotem nie mamy limitu bagażu – choć tu ogranicza nasz pojemność naszego bagażnika.

Niestety podróż autem posiada też kilka minusów. Po pierwsze sami musimy prowadzić pojazd, co może być uciążliwe w przypadku dalekiego wyjazdu. Trzeba też przyznać, że obecnie notujemy na świecie dużo więcej ofiar wypadków samochodowych niż w katastrofach powietrznych. Oznacza to, że prowadząc auto musimy utrzymywać cały czas wysoki poziom skupienia oraz uważać na innych uczestników ruchu drogowego. Ten rodzaj podróży wymaga od nas sprawdzenia oraz kontroli we własnym zakresie stanu technicznego pojazdu, którym się poruszamy, a w razie awarii będziemy jesteśmy zdani tylko na siebie. Przed wyjazdem musimy też spędzić odpowiednio dużo czasu na znalezienie dogodnej trasy, a także zapoznać się z przepisami i zasadami ruchu drogowego państw przez które zamierzamy przejechać.

Podróżowanie samolotem

Każdy kto zdecyduje się na lot samolotem na pewno doceni wiele korzyści z tym związanych. Przede wszystkim jest to obecnie najszybszy środek transportu. W porównaniu z samochodem jesteśmy w stanie skrócić czas naszej podróży kilkukrotnie, co przecież wydłuży nasz czas spędzony na plaży! Lot najczęściej możemy odbyć w komfortowych warunkach podczas którego możemy zjeść obiad lub zrelaksować się czytając książkę lub oglądając film.

Niestety i w tym przypadku znajdziemy kilka minusów tego sposobu transportu. Przede wszystkim nie jesteśmy elastyczni jeżeli chodzi o termin podróży. Musimy w konkretnym terminie rozpocząć i zakończyć nasz wyjazd. Najczęściej również szczególnie jeżeli chcemy zakupić bilety taniej ich rezerwacje musimy dokonać na przynajmniej dwa miesiące przed planowanym wylotem. Problem też stanowi mobilność. Jak już osiągniemy cel naszej podróży, musimy dodatkowo wynająć samochód lub liczy na transport publiczny.

Podsumowanie

Reasumując, wybór środka transportu na wymarzone wakacje nie jest łatwy. Turystyka daje nam możliwości podróży w każdy zakątek ziemi. Te najdalsze lepiej jest zwiedzić przy pomocy samolotu a na miejscu wynająć samochód. Dzięki temu oszczędzimy czas na dojazd, a wynajęte auto pozwoli nam na nieograniczoną mobilność. Jeżeli planujemy, krótszą podróż warto zastanowić się nad autem. Zyskujemy znacznie większą elastyczność, szczególnie gdy jedziemy z dziećmi.