Typy rolet – czym się różnią?

Podczas remontu pokoju nadchodzi również moment, w których nadchodzi czas na wybranie odpowiedniej osłony okna. Niegdyś to żaluzje królowały w pomieszczeniach. Teraz jednak ludzie coraz częściej wybierają rolety, a na rynku obecnie znajduje się ich aż tyle, że łatwo się pogubić w ich właściwościach. Warto przed zakupem zorientować się jednak w zaletach najważniejszych modeli, aby móc świadomie wybrać i być z nich zadowolonym w przyszłości.

Roleta rzymska

Roleta ta charakteryzuje się przede wszystkim sposobem jej składania. Podczas unoszenia materiału do góry przez mechanizm, roleta ta składa się na kilka zakładek, dając bardzo ładny efekt wizualny. Tworzone są z różnych materiałów, zarówno z tkanin zaciemniających jak i transparentnych. Często posiadają również na dole ozdobną falbanę. Ten typ rolet jest niezwykle prosty i szybki w montażu oraz nie sprawia większych problemów z utrzymaniem ich w czystości.

Roleta austriacka

Są to rolety o bardzo dekoracyjnym, marszczącym się dole. Taka roleta podczas zwijania tworzy fałdy z materiału, które pięknie wyglądają zwłaszcza w klasycznych wnętrzach lub pokojach dzieci. Ich funkcja jest zazwyczaj bardziej dekoracyjna niż osłaniająca okno, ale mogą być tworzone z różnych typów materiałów. Największym uznaniem cieszą się rolety austriackie wykonane z woalu, dzięki czemu wydają się one bardzo lekkie i delikatne, nadając pomieszczeniu wyjątkowego klimatu.

Roleta plisowana

Ich cechą charakterystyczną jest tworząca się harmonijka podczas unoszenia do góry. Dostępne są plisy jednofunkcyjne, które zwija się jedynie od dołu do góry oraz dwufunkcyjne, które można zwijać w obu kierunkach. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza gdy dom posiada nietypowe kształty okien. Poza tym, ten typ rolet jest tworzony z różnych rodzajów materiałów. Dzięki temu możemy idealnie dobrać je do naszych oczekiwań. Występują w przeróżnych wzorach i kolorach.

Roleta dzień-noc

Są one coraz częściej wybierane do mieszkań. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłej funkcjonalności. Stworzone są z naprzemiennych pasów, transparentnych i zaciemniających, dzięki czemu podczas zwijania w bardzo prosty sposób możemy kontrolować ilość wpuszczanego światła do pomieszczenia. Można nie tylko całkowicie odsłonić lub zasłonić okno, ale również wpuścić odrobinę promieni słonecznych poprzez odpowiednie ustawienie pasów. Na rynku dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i materiałowych. Różnią się również pod względem montażu i rozmiaru, a w wielu miejscach możemy złożyć na nie indywidualne zamówienie, dzięki czemu idealnie dopasujemy roletę do swoich okien.

Roleta zaciemniająca

Jeżeli zależy nam na bardzo dobrym osłonieniu pomieszczenia przed nasłonecznieniem powinniśmy rozważyć zakup rolet zaciemniających. Doskonale chronią one przed nagrzewaniem się pomieszczeń oraz sprawiają, że światło nie jest przepuszczane. Wykorzystywana jest w tym przypadku tkanina blackout, która wykazuje właśnie takie właściwości. Takie rolety są droższe, ale idealnie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku sypialni.