W czym biegać?

Nadchodzi wiosna, dnia stają się coraz cieplejsze i dłuższe. To oznacza, że wiele osób zaczyna uprawiać sport na zewnątrz w sprzyjających warunkach pogodowych. Jednym z najpopularniejszych w Polsce jest bieganie. Powodem licznego zainteresowania są licznie dostępne trasy biegowe oraz niskie koszty związane z tym rodzajem aktywności. Do pierwszych treningów wystarczą nam tylko dobre chęci oraz odpowiednia sportowa odzież . Warto więc sprawdzić, co dokładnie nam się przyda i jak dobrać niezbędne akcesoria, aby bieganie było dla nas przyjemnością i formą aktywnego spędzania czasu,

Buty

Dobre sportowe obuwie to podstawa naszego biegowego wyposażenia. Pamiętajmy, że podczas treningu będziemy pokonywać od kilku do kilkunastu kilometrów i warto zainwestować w dobrej marki buty, które zagwarantują nam wygodę. Jedną z najważniejszych części buta jest jego podeszwa. Szczególnie jest ona ważna dla biegaczy i powinna się składać z dwóch części. Pierwsza część zdecydowanie grubsza powinna dobrze amortyzować każdy kontakt naszej stopy z podłożem. Powinna wykazywać się ona także trwałością, ponieważ przenosi nasz ciężar na podłoże i nie może się trwale odkształcać. Zewnętrzna, znacznie cieńsza część podeszwy to bieżnik. Wykonany on powinien być w trwałej gumy tak aby buty mogły nam posłużyć na kilka nawet sezonów. Jego kształt musimy dopasować do rodzaju podłoża po którym najczęściej biegamy.
W przypadku kiedy nasze treningu odbywają się głównie w mieście, a więc na bardzo twardej nawierzchni – podeszwa powinna być grubsza, aby uchronić nas od ryzyka potencjalnych kontuzji. Czasem w podeszwie można zauważyć specjalne żelowe wkładki, które dodatkowo amortyzują naszą stopę.
Równie istotną częścią buta jest jego powierzchnia zewnętrzna. Powinna ona być wykonana z lekkiego materiału – najlepiej, aby jak najmniej czuć buta na nodze. Dodatkowo w celu ograniczenia potencjalnych opuchnięć na stopach, wymagana jest dobra wentylacja. Sznurowadła powinny zapewniać dobre trzymanie na stopie i nie mieć tendencji do rozwiązywania się. Ceny dobrych butów do biegania zaczynają się od kilkuset złotych, a te najlepsze wykonywane na podstawie skanu naszej stopy mogą sięgać nawet tysiąca złotych.

Koszulka i spodenki

Odzież zewnętrzna również jest bardzo ważna podczas biegania. Koszulka powinna zapewniać wentylację i nie może wchłaniać potu ( by nie zwiększać ciężaru ). Najlepszymi materiałami są poliamid i poliester, które co ważne nie powodują obtarć na naszej skórze. W zależności od temperatury możemy zdecydować się ubrać koszulkę termo aktywną ( zatrzymujące nasze ciepło ) – w zimne dni lub tę bez rękawów w upalne lato.

Powinniśmy również zadbać o wygodne spodenki. Jednym z największych problemów podczas biegania są obtarcia na pachwinach. Aby tego uniknąć potrzebujemy dobrze przylegające spodenki, które również będą zachowywać dobre właściwości wentylacyjne. W pasie spodenki powinny mieć uciskową gumkę dzięki czemu będą dobrze trzymać się naszych bioder.