Do kogo się udać kiedy mamy problem z prawem?

Czasami niestety zdarzają się sytuacje, gdzie mamy problemy z prawem. Sytuacja nagle może zrobić się krytyczna i liczy się każda godzina. Nie każdy z nas przecież jest ekspertem w dziedzinie prawa, a jego kiepska znajomość może mieć bardzo poważne skutki. W sądach występować w naszym imieniu może prawnik lub radca prawny . Gdzie więc powinniśmy się udać kiedy spotkają nas kłopoty?

Kiedy szukamy porady prawnej

Jeżeli chcemy uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie prawa powinniśmy udać się do prawnika. Jest to osoba, która ukończyła studia wyższe prawnicze z tytułem magistra. Prowadzi ona działalność gospodarczą i świadczy usługi w zakresie pomocy prawnej bez zachowania tajemnicy związanej z informacjami na temat danej sprawy. Rozumiemy przez to takie działania jak: udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowanie projektów aktów prawnych, występowanie przed urzędami. Warto zwrócić uwagę, że z prawnikiem możemy zawrzeć jedynie umowę cywilnoprawną. Miejscem pracy prawnika jest kancelaria prawna , ale miejmy na uwadze, że nie podlega on żadnej kontroli i nie jest pociągany do żadnej odpowiedzialności cywilnoprawnej. Minusem jest też to, że taka osoba nie musi posiadać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Żabot takiej osoby na todze ma kolor niebieski i dzięki temu możemy go rozpoznać w sądzie.

Kiedy szukamy osoby która będzie nas reprezentowała przed sądem

Jeżeli szukamy kogoś kto może nas reprezentować przed sądem to należy skontaktować się z radcą prawnym. Jest to osoba, która podobnie jak adwokat skończyła studia wyższe z tytułem magistra. Później jednak wymagane są specjalne kursy i zdanie egzaminu. Taka osoba może jeszcze sporządzać opinie prawne i opiniować umowy cywilnoprawne. Świadczy on więc kompleksowe usługi ale nie może nas reprezentować podczas procesów karnych lub karno-skarbowych. Radca jest bardziej kontrolowany niż prawnik. Jego praca podlega kontroli oraz musi on posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dużym plusem jest jeszcze fakt, że taka osoba jest zobligowana do zachowania tajemnicy na temat informacji związanych z prowadzeniem danej sprawy. Radca prawny może zostać zatrudniony na podstawie stosunku pracy u innego przedsiębiorcy. Warto zaznaczyć, że radca prawny oznaczony jest na sali sądowej żabotem na todze koloru niebieskiego.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższej analizy, radca prawny oraz prawnik podobne do siebie zawody o podobnych uprawnieniach. Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, wygodniej będzie nam się współpracować z radcą prawnym, który oferuje kompleksową obsługę, która często wymagana jest przy prowadzeniu własnej firmy. Jeżeli nasza sprawa ma postać osobistą, prawdopodobnie lepiej nam się będzie współpracować z prawnikiem. Ten wybór będzie szczególnie trafny jeżeli bierzemy udział w sprawie karnej lub karno-skarbowej. Panuje w Polsce również powszechne przekonanie, że to prawnik jest osobą bardziej doświadczoną oraz kompetentną.