Najpopularniejsze formy pożyczek na rynku.

Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał skorzystać z pomocy finansowej banki jaką są kredyty. Dzisiaj istnieje wiele from pożyczek, które są bardzo zróżnicowane pod względem zasad finansowania, na których możemy sporo zaoszczędzić lub stracić. Warto, więc poznać jakie są rodzaje kredytów i dowiedzieć się jakie haczyki przygotowały banki.

Kredyt – chwilówka

Taka pożyczka to jedna z najdroższych form naszego finansowania. Kredyty gotówkowe , można pozyskać najczęściej przez internet, gdzie można znaleźć mnóstwo ofert. Wniosek o pożyczkę możemy złożyć on – line, a gotówka znajdzie się na naszym koncie w krótkim czasie, nawet po 15 minutach. W takki sposób, można jednak uzyskać nie wielką kwotę zwykle nie przekraczającą kilku tysięcy złotych. Warto mieć na uwadze, że okres spłaty jest krótki i wynosi zwykle 30 dni. Niestety w tym przypadku oprocentowanie zaciągniętego długo jest dość wysokie, a liczne opłaty dodatkowe powiększają całkowity koszt kredytu. Dla przykładu pożyczka w wysokości tysiąca złotych na 30 dni, będzie nas kosztować finalnie około 1250 PLN.
Taką formę pożyczki wybierają osoby, który potrzebują pilnie gotówki np. w celach inwestycyjnych i spodziewają się szybkiego zwrotu poniesionych kosztów. Przed podpisaniem umowy kredytowej należy pilnie przestudiować warunki, aby uniknąć ukrytych kosztów.

Pożyczka gotówkowa

Z takiej formy kredytu możemy skorzystać w prawie każdym banku na dłuższy okres czasu np. dwa lata oraz na większą sumę np. 20 tysięcy złotych. W tym przypadku rzeczywista roczna stopa procentowa ( RRSO ) jest dużo mniejsza niż w poprzednim przypadku i wynosi około 10 procent. To oznacza, że koszt całkowity jest znacznie niższy, a kredyt korzystniejszy. Dla porównania jeżeli zawnioskujemy o 1000 złotych kredytu na 48 miesięcy to łączna kwota spłaty to około 1190 PLN.

Kredyt hipoteczny

Ostatnią i najtańszą pożyczką jest kredyt hipoteczny. W tym przypadku wnioskujemy o bardzo dużą kwotę, zwykle na zakup nieruchomości, a okres spłaty może wynieść nawet 30 lat. Transakcja wygląda w ten sposób, że to bank finansuje nasz zakup nieruchomości, której jest współwłaścicielem. Dopiero kiedy spłacimy całe zadłużenie, możemy starać się o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Warto wiedzieć, że w Polsce istnieją dodatkowe regulacje prawne odnośnie kredytów hipotecznych. Dzisiaj, aby starać się o taką pożyczkę musimy dysponować najlepiej wkładem własnym w postaci gotówki lub innej nieruchomości o wartości minimum 20% wnioskowanego kredytu.

W tym przypadku RRSO wynosi około 4%. Całkowite koszty kredytu są więc najmniejsze w porównaniu z opisanymi powyżej. Dodatkowo można starać się o korzystniejsze warunki kredytowania kiedy zdecydujemy się na zakup innych produktów proponowanych przez bank np. karta kredytowa lub otwarcie rachunku bankowego. Miejmy jednak na uwadze fakt, że kredy hipoteczny z powodu dużej kwoty kapitału wiąże się z dużą ratą miesięczną do spłaty i należy dodatkowy koszt uwzględnić w domowym budżecie.