Jak zdrowo rozpocząć odchudzanie?

Zima już za pasem i większość z nas myśli o zrzuceniu nadmiarowych kilogramów. Prawdziwe oblężenie obchodzą obecnie kluby fitness i siłownie, a zdrowe odżywianie zaczyna być naszą obsesją. W sieci pojawiają się cudowne lekarstwa na odchudzanie , które gwarantuję szczupłą sylwetkę bez konieczności morderczych treningów. Warto spojrzeć na te kwestie racjonalnie, aby zadbać nie tylko o swoje ciało ale także zdrowie .

Zdrowe odżywianie

Dzisiaj w sieci można znaleźć wiele gotowych diet dla osób, które planują odchudzanie . Czasem można kupić gotowe zestawy żywieniowe – posiłki na następny dzień będą do nas dostarczane codziennie wieczorem. Wystarczy podać liczbę planowanych do spożycia kalorii oraz orientacyjne składniki, które nam smakują. Opinie na temat tego typu odżywiania są w większości pozytywne, choć ich koszt może się okazać większy niż koszt własnych gotowanych posiłków.
Profesjonalnym rozwiązaniem w celu ustalenia optymalnej diety jest na pewno współpraca z dietetykiem. Jest to osoba która na podstawie, krótkiego wywiadu z nami odnośnie naszego stylu życia oraz nawyków żywieniowych, skomponuje nam spersonalizowaną dietę. Dodatkowo podczas procesu odchudzania będziemy pod ścisłą kontrolą eksperta – średnio raz w miesiącu powinna się odbyć konsultacja która sprawdzi nasze postępy.
Jeżeli chcemy sami zadbać o naszą sylwetkę to możemy sami zmienić nasze nawyki żywieniowe. W tym celu należy przede wszystkim przeliczyć ile kalorii powinniśmy dziennie spożywać. W sieci możemy znaleźć wiele wzorów, która są w stanie nam to przeliczyć na podstawie naszej obecnej wagi, wzrostu oraz wieku. Ważnym czynnikiem jest też aktywność fizyczna – która wyrażana jako wartość współczynnika dodatkowo wpływa na końcowy wynik ( im wyższa wartość tym więcej kalorii spalonych dziennie podczas wykonywania ćwiczeń ). Gotowy obliczony wynik daje nam dzienną ilość kalorii którą powinniśmy spożywać w celu utrzymania wagi. Jeżeli odejmiemy od tego wyniku około 500 kalorii, będziemy pewni, że nasza waga zacznie spadać w zdrowym i rozsądnym tempie.

Aktywność fizyczna

Dobra dieta i zdrowe odżywianie to nie wszystko. Jeżeli wraz z utratą wagi chcemy, aby nasze ciało wyglądało atrakcyjnie warto dodać regularną aktywność fizyczną. Jednym z najlepszych sposobów na wypracowanie wszystkich elementów naszego ciała to ćwiczenia na siłowni. Ich częstotliwość możemy dobrać w zależności od ilości wolnego czasu ale optymalna ilość to trzy razy w tygodniu. Długość pojedynczego treningu powinna być nie dłuższa niż dwie godziny. Pamiętajmy, że kiedy dopiero zaczynamy naszą przygodę z siłownią na początku warto zacząć od mniejszych ciężarów, aby nie przeciążyć naszych mięśni. Warto też, kiedy nie mamy doświadczenia skorzystać z pomocy instruktora, który zaplanuje nam trening oraz nauczy poprawnie wykonywać wszystkie ćwiczenia. Dobry trening powinien angażować wszystkie grupy mięśniowe ( trening obwodowy ), abyśmy rozwijali się w zrównoważony sposób. Kiedy skupiamy się na redukcję masy ciała, dobrą praktyką jest dołączenie do naszych ćwiczeń treningów biegowych o długości około 30 minut.