Proces stawania się żeglarzem
Jeżeli od lat marzyliśmy o przeżyciu przygody na morzu warto zadbać o spełnianie swoich marzeń bez względu na wiek, w którym jesteśmy. Każdy może się bowiem zainteresować żeglowaniem, a kto wie, może okaże się to naszą pasją, dzięki której odkryjemy swój sens życia i poznany innych ciekawych ludzi podzielających nasze zainteresowania. Jeżeli jednak nigdy nie uprawialiśmy tego sportu to najpierw powinniśmy zasięgnąć na ten temat jak najwięcej informacji, aby wiedzieć na co się piszemy oraz jak najlepiej powinniśmy się do tego przygotować.
Na czym polega żeglowanie?
Nie ma jednej definicji, która w pełni wyczerpywałaby wiedzę na temat tego czym dokładnie jest żeglarstwo. Jest to dyscyplina sportu, którą jednak może zacząć zajmować się każda zainteresowana osoba. Warunkiem jest jednak to, że uprawiana jest ona na sprzęcie o napędzie żaglowym. Może być to więc żaglówka lub jacht. Aby jednak móc wynająć sprzęt, na którym wyruszymy w samotny rejs musimy okazać stosowne uprawnienia. Możemy je uzyskać w stosunkowo prosty sposób, a dzielą się one na trzy kategorie – żeglarz jachtowy, sternik morski i kapitan jachtowy. Każdy z nich charakteryzuje się innymi umiejętnościami, którymi musi wykazać się osoba zainteresowana uzyskaniem konkretnego uprawnienia.
Jak uzyskać uprawnienia?
Warunkiem do uzyskania odpowiednich uprawnień jest posiadanie co najmniej 14 lat. Do uzyskania dwóch pierwszych stopni niezbędne jest zdanie stosownego egzaminu organizowanego przez Polski Związek Żeglarski. Posiada on zarówno część teoretyczną jak i praktyczną dzięki czemu uzyskuje się pewność, że posiadamy niezbędne umiejętności do samodzielnego żeglowania. W celu nauki tej umiejętności należy wziąć udział w kursie, który sprawi, że z powodzeniem zaliczymy potem wymagany egzamin. Oczywiście nie musisz się zapisywać na żaden kurs przed podejściem do egzaminu, ale daje to gwarancję, że nauczysz się wszystkich niezbędnych rzeczy. Jeżeli natomiast w przyszłości będziesz zainteresowany również uprawieniem kapitana jachtowego musisz wziąć pod uwagę fakt, że do jego uzyskania należy mieć odpowiednio długi staż.
Co dają konkretne uprawnienia?
Każdy uzyskany przez nas tytuł wiąże się z konkretnymi możliwościami. Posiadając patent żeglarza jachtowego uzyskujemy uprawnienie do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny jedynie po wodach śródlądowych. Dodatkowym ograniczeniem jest to, że w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz po pozostałych pod warunkiem, że pozostajemy w odległości 2 Mm od brzegu w ciągu dnia. Uzyskanie patentu jachtowego sternika morskiego znacząco zwiększa te możliwości. Dzięki niemu możemy bowiem prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych, ale już o długości kadłuba nie przekraczającego 18 m po wodach morskich. Oczywiście największe możliwości uzyskujemy, gdy posiadamy uprawnienie kapitana jachtowego. W takim wypadku możemy wypływać zarówno na wody śródlądowe, jak i morskie bez żadnych ograniczeń.