Działalność człowieka na ziemi

Kula pełna życia

Planeta ziemia to największa planeta skalista układu słonecznego, pod względem średnicy, gęstości i masy. Jedyne znane miejsce we wszechświecie, na którym występuje życie. Stanowi ona dom dla milionów gatunków, w tym również człowieka. Jej powierzchnię w 70% zajmują wody mórz i oceanów, zaś pozostałe 30% to kontynenty i wyspy, na których znajdują się inne zbiorniki wodne tworzące hydrosferę. Planeta z początku dzika i nieokrzesana, która wydała z siebie cuda takie jak dinozaury, z biegiem czasu coraz bardziej poddała się rządom człowieka.

Naczelni

Teoria ewolucji Darwina głosi, jakoby obecnie żyjący ludzie i małpy, mieli wspólnych przodków. Mogłoby na to wskazywać wiele czynników, jak choćby podobna budowa ciała, układ narządów, czy wysoko rozwinięte inteligencja i spryt. To właśnie one, posiłkując się realnymi potrzebami, doprowadziły do ewolucji człowieka jako gatunku i odkrywania coraz to nowszych wynalazków. Człowiek pragnął nowych rzeczy, człowiek potrzebował wiedzieć. Potrzebował, by rozumieć i przestać się bać nieznanego, zaadaptować się do zmieniających się warunków, by przeżyć. Naczelni podbili planetę i po dziś dzień starają się ją ujarzmić, zmienia ją zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zmiany na Ziemi

Wszystko, łącznie z fauną i florą, ulega zmianie i jest naginane do ludzkich potrzeb. Prowadzący już tryb osiadły, człowiek staje się zwolennikiem wygód. Udomawia i oswaja zwierzęta tak, by nie musieć ryzykować tak bardzo na polowaniach. Wiedziony potrzebą piękna, tworzy sobie piękny ogród, w którym sadzi rozmaite, cieszące oko rośliny. Nie musi już wychodzić do lasu, by móc zerwać jabłko. Nie musi gonić za dzikiem po lesie, ponieważ świnie i krowy pasą się na jego gospodarstwie, a ziemianka jest pełna zapasów.

Z jaskiń, do mieszkań

Ekspansja człowieka na globie ziemskim w dalszym ciągu nie ustępuje. Powierzchnia lądu, z roku na rok, coraz bardziej zostaje zakryta betonową dżunglą. Standard życia zauważalnie się zmienia. Ewolucja idzie do przodu, nasz gatunek opuszcza jaskinie z dołami do spania na rzecz pierwszych, prymitywnych budowli. Jesteśmy zachłanni, budujemy w górę i dół, jak jest piętro, musi też być piwnica.

Widmo globalnego przeludnienia

Do przeludnienia dochodzi, gdy w pewnym środowisku występuje więcej ludzi, niż jest to środowisko w stanie utrzymać, pod względem pożywienia, zdatnego do oddychania powietrza, czy wody. Może ono dotyczyć zarówno ludności konkretnego regionu, jak i całego świata.
Na dzień dzisiejszy, ONZ szacuje liczbę ludzi zamieszkujących ziemię na 7 miliardów. Jest to liczba, która stale rośnie. Co chwilę, gdzieś na świecie rodzi się dziecko. Przeprowadzane kalkulacje wykazują, że przy obecnych warunkach, pojemność środowiska ziemi wynosi między 4 a 16 miliardów. Można śmiało stwierdzić, że jeśli nic się nie zmieni, to obecnie żyjące 7 miliardów nie stanowi tu dobrej wróżby. Jeżeli nic się nie zmieni, ziemię czekają olbrzymie kłopoty. Pytanie brzmi, jak wielkie one będą i kiedy się zaczną?