Ciekawostki o imionach
Imię to osobista nazwa, którą nadajemy dziecku po jego urodzinach. Nadawanie imion pochodzi z pradawnych wierzeń, według których nazywanie czegoś sprawiało, że rzecz ta zaczynała należeć do nas. W związku z tym nazywano nie tylko przedmioty, narzędzia i miejsca, ale również rodzące się dzieci. Od najdawniejszych czasów imię albo przydomek miały określać człowieka, dlatego chętnie nadawano dzieciom imiona, które nawiązywały do określonych, szanowanych w danym społeczeństwie cech. Wierzono wówczas, że nazwy o prawidłowym znaczeniu wyposażą dziecko w pożądane cechy. Wraz ze średniowieczem nadeszła nowa moda. Kiedy Mieszko I przyjął chrzest, a następnie jego syn, Bolesław Chrobry, jako pierwszy król Polski zajął się chrystianizacją kraju, szturmem zalała nas moda ze świata chrześcijańskiego. Uwielbiano wówczas nazywać potomków tak, aby okazać szacunek Bogu lub w jakiś sposób nawiązać do chrześcijaństwa. Mnóstwo dzieci zyskiwało wówczas takie imię, jak Chrystian, Bożydar czy Bogusława. W wielu częściach Europy obchodzone są imieniny, czyli święto patrona o danym imieniu, które obchodzą wszyscy jego imiennicy.
Jak najczęściej nazywano dzieci w ostatnich latach?
W dzisiejszych czasach prawo do posiadania imienia jest gwarantowane przez konwencję dziecka. wraca do nas również moda na nazywanie naszych dzieci tak, jak nazywano je na początku XX wieku. Pośród imion dla chłopców w ostatnich kilku latach najpopularniejsze były takie jak Tadeusz, Stanisław, Franciszek czy Jan. Dziewczynkom najczęściej nadawano imię Maria, Antonina, Zofia czy Helena. Imiona te dziś kojarzą nam się raczej ze starszymi osobami, a dla wielu są zbyt poważne i staroświeckie, by nazwać tak dziecko, ale na tym polega cały ich urok. Po zdrobnieniu Tadzio, Stasiu, Franek czy Jaś, a także Marysia, Tosia i Zosia brzmią uroczo, natomiast na co dzień będą używać nobliwym imion, które być może odziedziczyli po dziadkach. Moda na style retro w każdym aspekcie życia trwa już od jakiegoś czasu i rzutuje nie tylko na powrót do aparatów analogowych, stylowej galanterii typowej dla początku XX wieku, ale jak widać również na kwestię imion.
Unikaty pośród imion
Zdarza się, że wyobraźnie poniesie rodziców tak wysoko, by nazwać swoje dziecko w sposób, którego ono nigdy im nie wybaczy. Nietypowe imiona to przedmiot wielu żartów, zwłaszcza jeśli łączą się z zupełnie niepasującym nazwiskiem i pospolitą powierzchownością. Do nietypowych imion męskich nadawanych w Polsce należą na przykład Dante, którego rodzice musieli być miłośnikami włoskiego poety, Quentin – tutaj zapewne inspiracją było uwielbienie dla Tarantino i jego filmów czy Tupak, kojarzący się z Tupaciem Amaru Shakurem, raperem zastrzelonym w 1996 roku. Pośród żeńskich imion dziwnymi mogą wydawać się Chanel, kojarzące się z najpopularniejszą kreatorką mody, Vanilia, Poziomka i Truskawka, których rodzice najwyraźniej przepadają za słodyczami czy Malta utożsamiana ze słonecznymi wakacjami. Nadawanie nietypowych imion to drugi silny prąd w Polsce – niektórzy rodzice przepadają za ekstrawagancją i odrobiną egzotyki. Ciekawostką jest, że w czasach niewolnictwa nietypowe nazwy, nawiązujące do afrykańskiej kultury, były bardzo modne wśród czarnoskórych. Działo się tak dlatego, że nadawano im nazwiska białego właściciela, a jedynym przejawem tożsamości mogło wówczas być właśnie imię. Znaczenia imiona można za darmo znaleźć w internecie.