Historia Unii Europejskiej

Częstym błędem jest nazywanie flagi Unii Europejskiej jako flaga Europy. Europa jako taka sama nie ma swojej flagi, co innego instytucja, jaką jest Unia Europejska. Faktycznie większość krajów europejskich przynależy do Unii Europejskiej, jednak nadal nie są to wszystkie kraje na naszym kontynencie. Jakie kraje nie należą do UE i jak w ogóle funkcjonuje ta instytucja?

Historia Unii Europejskiej

Obecnie do Unii Europejskiej nie należą: Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Ukraina, Białoruś, Albania, Mołdawia, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina. Są to kraje, które przynależą do Europy, nie są jednak członkami UE. W 1952 roku na terenie Europy powstała Wspólnota Węgla i Stali i to właśnie ta organizacja dała początek Unii Europejskiej. Zatem można powiedzieć, że wspólnota europejska liczy sobie już około siedemdziesiąt lat, co jest bardzo długim okresem, który mocno utrwalił się w świadomości europejczyków.

W 1957 roku powstała Unia Europejska, jako instytucja funkcjonująca obecnie. Wówczas krajami członkowskimi były tylko Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Ten stan rzeczy utrzymywał się dość długo, ponieważ dopiero w 1973 roku Unia Europejska została powiększona o takie kraje jak Dania, Irlandia i Wielka Brytania. W 1981 roku do szeregów UE dołączyła Grecja, a w 1986 roku Hiszpania i Portugalia. Rok 1995 to dołączenie Austrii, Finlandii i Szwecji. Natomiast w 2004 roku dołączyło aż 10 krajów i były to: Polska, Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. W 2007 roku doszły jeszcze Bułgaria i Rumunia, a w 2013 roku dołączyła Chorwacja. Warto dodać, że w 2020 roku Wielka Brytania zdecydowała się wystąpić z Unii Europejskiej.

Kraje oczekujące na dołączenie

Krajami, które dążą do dołączenia do Unii Europejskiej są Albania, Czarnogóra, Macedonia, Serbia i Turcja. Natomiast Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo są krajami aspirującymi do dołączenia do UE. Aby kraj mógł dołączyć do UE, musi on być krajem demokratycznym o rozwiniętej gospodarce rynkowej.