Stawy pracują cały czas

Stawy to ruchome połączenia pomiędzy kośćmi, dzięki którym możemy wykonywać wszystkie ruchy. Można je porównać do łożysk wielu maszyn i tak jak w ich przypadku, największym kłopotem jest tutaj tarcie. Są one eksploatowane nieustannie, dlatego też wszelkie choroby stawów wiążą się z silnym bólem, odczuwanym przy każdym ruchu i nie tylko. Niezależnie od wykonywanej czynności, nawet tak bezwiednej jak ziewanie, nasze stawy pracują, a jeśli mamy genetyczne skłonności do chorób stawów, można przypuszczać, że to te części, które w naszym przypadku zaczną zużywać się szybciej niż u zdrowych rówieśników. Leczenie stawów to długotrwały proces, głównie dlatego, że sama diagnoza nie jest łatwa. Istnieje mnóstwo chorób, które dają podobne objawy, a dodatkowo silny ból stawów nie musi wcale świadczyć o chorobie tej części ciała, ale być objawem o wiele poważniejszych dolegliwości. Warto więc nie tylko dbać o nie na co dzień, ale też udać się do lekarze niezwłocznie, jeśli zaczną nas boleć.

Metody na ból

Ponad dwieście kości w naszym organizmie jest połączonych stawami o różnej wielkości. Niektóre z nich są malutkie, inne całkiem spore, a wszystkie one bez przerwy pracują, jeśli tylko funkcjonujemy dość aktywnie na co dzień. Ból stawów należy jak najszybciej zdiagnozować aby wykluczyć poważne choroby, których może być objawem. W skrajnych przypadkach może on oznaczać silne infekcje wirusowe, dnę moczanową, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycę, a nawet nowotwór kości. Jeśli jednak wykluczymy wszystkie najgorsze choroby, pora skupić się na stawach i zniwelować często trudny do zniesienia ból. Lekarze bardzo często przepisują pacjentom w tym wypadu środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a w przypadku bardzo silnego bólu stosuje się zastrzyki dostawowe. Wielką ulgę w bólu przynoszą zimne okłady, na przykład w ramach krioterapii, a także różne zabiegi z dziedziny fizykoterapii, a więc leczenie laserem, magnetyzmem czy ultradźwiękami.

Jak zapobiec problemom ze stawami

Leczenie bólu stawów przynosi doskonałe efekty, choć nie zawsze możliwe jest całkowite wyeliminowanie problemu, a osoby, które nabawiły się schorzeń stawów, często borykają się z nimi do końca życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o to, aby były one w dobrym stanie. Przede wszystkim warto dbać o ruch i jakąkolwiek aktywność fizyczną, która nie tylko wzmacnia mięśnie i odporność, ale również zapewnia stawom odpowiednią ruchomość. Jeśli należymy do osób, które dużo chodzą i biegają, warto zadbać o zdrowe obuwie z elastyczną podeszwą, która działa jak amortyzator i powoduje, że stawy w nogach nie są narażone na zbyt duże wstrząsy. Zmiana diety na taką, w której dominują ryby i owoce morza, a także owoce i warzywa, również dobrze wpływa na zdrowie stawów. Dzięki witaminie C produkowany jest kolagen, a witamina E i kwasy omega zmniejszają ryzyko wystąpienia zapalenia stawów. Zdrowe jedzenie wpłynie również pozytywnie na naszą sylwetkę, a warto pamiętać, że nadmiar kilogramów dodatkowo obciąża stawy, co nie jest dla nich dobre.